روش های اتصال لوله های پلی اتیلن


انواع جوش لوله پلی اتیلن

پلی اتیلن یک "ترموپلاستیک" است ، به این معنی که می توان آن را با حرارت ذوب کرده و دوباره شکل داد.

برای اتصال و نصب درست  لوله های پلی اتیلن در محل مناسب آن ها و افزایش راندمان خطوط لوله ،از روش های جوشکاری لوله پلی اتیلن استفاده می شود.

لوله های پلی اتیلن به دلیل نداشتن حلال باید به یکدیگر جوش داده شوند. بدین منظور جداولی طراحی شده است تا کاربران بدانند که هر کدام از لوله های پلی اتیلن را چگونه به یکدیگر جوش بدهند.

هر کدام از لوله های پلی اتیلن بسته به فشار کاری (اتمسفر) ، قطر لوله (OD) و ضخامت (SDR) دارای نقطه جوش متفاوتی هستند.

تجهیزاتی که برای جوشکاری لوله های پلی اتیلن به کار می روند، متنوع هستند. جوشکاری لوله ها و اتصالات پلی اتیلن معمولا به دو صورت الکترو فیوژن (Electro Fusion)  و لب به لب (Butt Fusion) صورت می گیرد. نوع تجهیزات و مدل دستگاه هایی که در هر یک از این روش ها مورد استفاده قرار می گیرند با یکدیگر متفاوت است.

لوله HDPE یا های دنسیتی، از نوع خطی بوده و دارای درجه کریستالی و چگالی با دانسیته بالا هستند .

لوله LDPE یا لو دنسیتی دارای دانسیته پایین و در برابر هر گونه تنش ، سرما و گرما مقاوم می باشند.

لوله های پلی اتیلن به دو روش به یکدیگر متصل می شوند :

روش اول:جوشکاری

روش دوم: اتصالات مکانیکی

روش های جوش حرارتی، روش هایی هستند که در آن دو سر لوله پلی اتیلن به وسیله دستگاه جوش به هم متصل می شود.

در اتصالات مکانیکی، از فلنج ها و اتصالات کوپلینگ یا فشاری برای متصل کردن دو لوله پلی اتیلن استفاده می شود.

اتصالات پیچی لوله پلی اتیلن

اتصال پیچی لوله ها

سازمان ملی استاندارد ایران با همت کارگروهی ویژه ، استاندارد جوش لوله پلی اتیلن را، با هدف تعیین اصول کلی روش اتصال دهی به شیوه لب به لب و ارزیابی کیفیت محل اتصال در لوله و اتصالات مورد استفاده در شبکه های آب گاز-فاضلاب را تدوین و در دسترس بازرسین-مشاورین و پیمانکاران قرار داده است.

روش جوش کاری لب به لب

روش جوش کاری لب به لب یا بات فیوژن روشی ساده است که در آن سر هر دو لوله داغ می شود  و زمانی که به حالت مذاب نزدیک شد با فشار معینی به هم فشرده می شود. از این روش براي لوله هايي مي توان استفاده نمود که از نظر قطر و ضخامت و جنس برابر و يکسان باشند. از روش جوش لب به لب در شبکه هاي توزيع فاضلاب و آب رساني  استفاده مي شود.

ساختار مولکولی لوله پلی اتیلن در اثر حرارت به حالت آمورف ( بی شکل) تغییر میکند در نتیجه لوله به ماده‌ای انعطاف پذیر تبدیل میشود. پس از عمل جوش و سرد شدن محل جوش , ساختار مولکولی از حالت آمورف ( بی شکل) به کریستالی تغییر میکند و در نتیجه محل اتصال به صورت یکنواخت و همسان با لوله پلی اتیلن در می‌آید.

جوشکاری لب به لب لوله های پلی اتیلن

روش جوش کاری الکتروفیوژن

در روش الکتروفیوژن از جریان برق برای ذوب کردن سر لوله و ایجاد اتصال استفاده می شود. این روش بیشتر در شبكه هاي گازرساني و آتش نشانی استفاده می شود.

اتصالات الکتروفیوژن لوله های پلی اتیلن

داخل این اتصالات المنت هایی وجود دارد  که با استفاده از جریان الکتریکی گرم می شوند واز این طریق لوله ها بهم وصل می شوند. غالبا از این نوع اتصالات در خطوط انتقال گاز استفاده می شود برای مثال در لوله کشی زانویی گاز، در اتصالاتی که می خواهند دو لوله نامساوی را بهم وصل کنند و یا در اتصال رابط ها از جوش الکتروفیوژن استفاده می شود.

لوله و اتصالات تا قطر نود ميلي متر معمولا بوسيله جوشكاری الکتروفیوژن  و از نود ميلي متر به بالا را مي توان به وسيله جوشكاری حرارتي لب به لب انجام داد .

انواع دستگاه جوش لوله پلی اتیلن

دستگاه‌های جوش لوله پلی اتيلن به سه مدل کلی تقسیم می شوند:

     1.دستگاه جوش بات فيوژن (جوش لب به لب)

دستگاه جوش لب به لب یا بات فیوژن با نام جوشکاری با صغحه داغ نیز شناخته می شود. در این روش یک صفحه داغ بین دو لب لوله قرار داده می شود و با استفاده از حرارت صفحه، دو سر لوله ها ذوب می شوند و با هم مخلوط می گردند. در مرحله بعدی، صفحه داغ برداشته می شود و با اندکی فشار، دو لب لوله به هم متصل می گردد. محل اتصال هیچ گونه نشتی نخواهد داشت. از دستگاه جوش لب به لب (بات فیوژن) برای اتصال دو لوله پلی اتیلن با قطر بالا (لوله های آبرسانی شهری و روستایی) استفاده می شود.

       2. دستگاه جوش الكتروفيوژن

دستگاه جوش الکتروفیوژن، رایج ترین و سریع ترین دستگاه اتصال دهنده لوله های پلی اتیلن به یکدیگر است. از این دستگاه برای اتصال انواع لوله های پلی اتیلن شبکه انتقال گاز استفاده می شود. جوشکاری با استفاده از دستگاه جوش الکتروفیوژن توسط دو الکترود داغ در محل اتصال لوله ها انجام می شود.

       3. دستگاه جوش اكسترودر

دستگاه جوش اکسترودر، نوع خاصی از دستگاه جوش است که بیشتر به منظور ترمیم محل جوش در لوله و اتصالات پلی اتلین مورد استفاده قرار می گیرد. گرانول های پلی اتیلن در محفظه این دستگاه قرار داده می شوند و با اِعمال حرارت، گرانول ها ذوب شده و وارد مجرای خروجی دستگاه می گردد. کنترل فرآیند جوشکاری در دستگاه جوش اکسترودر به وسیله یک اهرم و به صورت دستی قابل اجرا است.

 

Copy Right 2018 - 2020 Design By Moeinnet Group