لوله پلی اتیلن چیست؟


پلی اتیلن یا polyethylene که به اختصار PE نامیده می شود از جنس پلاستیک انعطاف پذیر میباشد.

نوع پلی اتیلنی استفاده شده جهت تولید لوله های پلی اتیلن با پلی اتیلنی که برای تولید سایر مواد پلی اتیلنی مورد استفاده قرار میگیرد متفاوت است.

لوله پلی اتیلن

امروزه از لوله های پلی اتیلن در بخش های مختلفی مثل کشاورزی، لوله کشی آب، فاضلاب و خطوط لوله کشی گاز و ... استفاده می شود.

لوله های پلی اتیلن با گریدهای PE80 , PE63 و PE100 تولید می‌شود که از نظر مواد مصرفی برای تولید متفاوت هستند.

لوله های PE100 دارای چگالی بیشتری نسبت به لوله های PE80 هستند و استحکام کششی بیشتری دارند و در مقابل لوله های PE80 از مقاومت ضربه ای و انعطاف پذیری بالاتری برخوردارند.

انواع لوله های پلی اتیلن :

 • HDPE (پلی اتيلن سنگين)
 • LDPE (پلی اتيلن سبك )
 • LLDPE ( پلی اتيلن خطي با دانسيته پايين)
 • MDPE ( پلی اتیلن با چگالی متوسط)
 • UHMWPE ( پلی اتیلن با چگالی بسیار بالا)
 • VLDPE (پلی اتیلن خیلی سبک)
 • PEX  (پلی اتیلن با اتصالات عرض)
 • PERT (پلی اتیلن مقاوم به گرما)

مزیت های لوله های پلی اتیلن :

 1. مقاومت در دمای منفی 40 درجه ی سانتی گراد تا مثبت 50 درجه ی سانتی گراد
 2. وزن سبک
 3. تنوع در سایز و ضخامت
 4. طول عمر بالا تا 50سال
 5. مقاومت در برابر جانوران جونده
 6. انعطاف پذیری
 7. مقاوم در برابر مواد خورنده   مثل اسیدها(به جز اسیدهای قوی)
 8. راحتی نصب و حمل و نقل
 9. مقاومت در برابر آتش سوزی و زلزله و رانش زمین
 10. مقاومت در برابر خوردگی گالوانیکی
   این خصوصیت مهمترین عامل استفاده از این لوله‌ها در دریا می‌باشد چرا که ترکیب هوا و آب، برای لوله‌های فلزی باعث زنگ زدگی و  خورندگی لوله است و به دلیل اینکه خوردگی گالوانیکی لوله‌های پلی‌اتیلن تقریبا صفر است این لوله ها جایگزین لوله های فلزی شده است.
 11. مقاومت در برابر اشعه فرا بنفش خورشید و تغییر شکل ندادن
 12. بدون بوی زننده
 13. مقاوم در برابر ضربه

و ...

کاربرد لوله های پلی اتیلن :

 • لوله های آبرسانی شهری و روستایی
 • لوله های فاضلاب شهری و روستایی و فاضلاب صنعتی
 • زهکشی در مناطق مختلف
 • لوله های انتقال گاز
 • آبیاری مزارع با سیستم آبیاری تحت فشار
 • انتقال آب آبیاری در مزارع و زمین های کشاورزی
 • پوشش کابل های مختلف برق، مخابرات و فیبر نوری
 • پوشش رو کار برای لوله های فلزی
 • سیستم های تهویه ی خانگی یا صنعتی
 • سیستم های گرمایش از کف
 • در آتش نشانی به منظور تامین آب
 • استفاده در پروژه های لایروبی به منظور احیای زمین و ابگیری از لجن در برکه پرورش ماهی و دریاچه ها
 • در تزریق سیمان و بتن و در پی ساختمان‌ها
 • و

لوله پلی اتیلن در گاز رسانی

لوله پلی اتیلن گاز رسانی

تفاوت لوله های تک جداره و دوجداره

لوله های پلی اتیلن را از لحاظ تعداد لایه، می توان به دو دسته لوله پلی اتیلن تک جداره و  لوله پلی اتیلن دو جداره تقسیم بندی کرد.

در لوله پلی اتیلن دو جداره یک لوله درون یک لوله ی دیگر قرار گرفته و یا دارای  یک پوشش بیرونی است. لوله ی داخلی، لوله اصلی یا حامل و لوله خارجی ، لوله ثانویه و یا مهار نام دارد. لوله‌ های پلی اتیلن دوجداره ، در دو نوع لوله های کاروگیت و لوله‌ های اسپیرال تولید می شوند.کاروگیت لوله دوجداره ای است که لایه داخلی آن صاف و سطح بیرونی آن ها کنگره ای است. این لوله ها دارای مقاومت حلقوی مناسب در برابر فشارهای وارده در زیر زمین هستند.

نوع دیگری از لوله های دو جداره، لوله های اسپریال هستند که از نظر شکل ظاهری تا حدودی شبیه لوله های کاروگیت هستند. این لوله ها معمولا از مواد پلی اتیلنی زرد و سیاه ساخته می شوند و دارای ظاهر مارپیچی می باشند.

از لوله پلی اتیلن تک جداره معمولا در پروژه های نفتی، آب رسانی، گازرسانی، فاضلابی و کشاورزی استفاده می شود، البته این لوله ها به طور گسترده در سیستم های فاضلاب، کنترل سیلاب و سیستم های زهکشی استفاده می شوند.

 لوله های پلی اتیلن دو جداره، به دلیل مقاومت بالایی که در برابر فشارهای خارجی دارند در پروژه هایی که فشار خارجی زیادی به لوله ها وارد می شود بسیار کاربرد دارند. از این لوله ها اغلب در سیستم فاضلاب صنعتی و خانگی، تصفیه خانه فاضلاب، لوله های زهکشی باران و سیستم انتقال آب استفاده می شود.

برخی از  لوله های پلی اتیلن دو جداره، مناسب ترین لوله ها برای جمع آوری و انتقال آب سطحی و فاضلاب زیر زمینی بدون فشار داخلی به حساب می آیند، به همین خاطر از این لوله ها در اجرای پروژه های بزرگ فاضلاب شهری در مناطق زلزله خیز استفاده می شود. از دیگر کاربردهای این لوله ها، کانال های زیر زمینی محافظ برای کابل های نوری، تلفنی، برقی و تلویزیونی می باشد.

پلی اتیلن سخت یا HDPE و پلی اتیلن نرم یا LDPE

لوله های پلی اتیلن از نظر چگالی یا همان دانسیته به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند.

دسته ی اول لوله های پلی اتیلن با چگالی زیاد یا(High Density Polyethylene) HDPE  که در آن ها زنجيره ی مولكولي فشرده است و چگالی بزرگ تری دارند و به لوله های پلی اتیلن سنگین یا سخت یا فشرده نیز مشهور هستند. این لوله ها مقاومت بهتری در برابر مواد شيميايي از خود نشان می دهند.

دسته ی دوم لوله های پلی اتیلن با چگالی کم یا( Low Density Polyethylene)  LDPE  هستند که زنجيره مولكولي در آن ها فشردگی کمتری داشته و چگالی کوچک تری دارند. این لوله  ها ، لوله های پلی اتیلن سبک یا نرم نیز نامیده می شوند. لوله های نرم هم مقاومت ضربه ای بیشتری نسبت به پلی اتیلن سخت دارند و هم انعطاف پذیری بالاتری دارند.

PN  لوله پلی اتیلن

یکی از مهمترین پارامترهای لوله ی پلی اتیلن PN یا Pressure Number آن است که  نشان دهنده ی حداکثر فشار قابل تحمل آن لوله بر حسب بار (bar) است. مثلا لوله ی PN10 می تواند 10 بار فشار را تحمل کند.

  SDR لوله پلی اتیلن

 SDR هر لوله ی پلی اتیلن نشان دهنده ی نسبت قطر بیرونی لوله به ضخامت دیواره ی لوله است. هر چه که مقدار  SDR لوله بیشتر باشد لوله نازک تر است و قدرت تحمل فشار کمتری دارد. در واقع SDR بزرگ تر به معنی PN کوچک تر است.

جدول زیر رابطه ی SDR و PN را برای لوله های PE80 و PE100 نشان می دهد:

رابطه SDR و PN در لوله پلی اتیلن

 

 

 

 

تفاوت لوله های پلی اتیلن با سایر لوله های پلیمری :

امروزه با به وجود آمدن  لوله های پلی اتیلن، تحولی عظیم در بازار لوله و اتصالات  به وجود آمد؛  به طوری که سنتز  پلی اتیلن در حال حاضر یکی از بزرگ ترین شاخه های علم مواد محسوب می شود ؛ همچنین لوله های پلی اتیلن، امروزه جایگزین خوبی برای لوله های قدیمی فلزی و بتنی در تأسیسات محسوب می شوند.

از اصلی ترین پلیمرهای مورد استفاده در این صنعت می توان به پی وی سی ، پلی اتیلن ،  پلی پروپیلن، اکریلونیتریل بوتادین استایرن و پلیمرهای مقاوم شده با الیاف شیشه، اشاره کرد.

برای مقایسه لوله های پلی اتیلن با لوله های دیگر، باید علاوه بر اینکه از ویژگی های آن مطلع بود؛ موارد متفاوتی همچون خواص مکانیکی، الکتریکی، خواص فیزیکی و شیمیایی، واکنش پذیری، مقاومت و استحکام، پایداری در دماهای مختلف، قابلیت سایش، اشتعال پذیری و بسیاری موارد دیگر را نیز مورد توجه قرار داد.

 

 

Copy Right 2018 - 2020 Design By Moeinnet Group